کد خبر : 7846
چهارشنبه 09 اسفند 1396 - 18:38

معرفی مقاله؛

درآمدی بر ظرفیت سنجی تمدنی آیات فقهی قرآن

وسائل- آیات فقهی قرآن به وضوح اهتمام دین اسلام نسبت به پیشرفت فردی و اجتماعی در پرتو قانونی مدون به نام فقه اسلامی را نشان می دهد؛ به گونه ای که بی شک باید گفت بسیاری از دستاوردهای تمدنی اسلام مرهون وجود همین احکام کامل و ثابتی است که از سوی پروردگار تشریع و به دست نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) ابلاغ گردیده است.

درآمدی بر ظرفیت سنجی تمدنی آیات فقهی قرآن

به گزارش وسائل، آیات فقهی قرآن به عنوان بخشی از آموره های دینی و نیز سزچشمه اولیه دانش فقه افزون بر تعیین تکلیف مکلفان دارای پیامدها و کارکردهای اجتماعی هم است. این پیامدها به صورت مستقیم و غی مستقیم نظام های مختلف تشکیل دهنده یک جامعه را از خود متأثر می سازد و اثرپذیری نظام ها از این مولفه ها به نوبه خود به اثرپذیری یک تمدن از آنها می انجامد از این رو یونس غفاری؛ دانشجوی دکتری دانشگاه معارف اسلامی با نظارت علمی حجت الاسلام محسن الویری عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) در مقاله ای با عنوان «درآمدی بر ظرفیت سنجی تمدنی آیات فقهی قرآن» با مبنا قرار دادن تقسیم بندی مرحوم شهید صدر از مباحث فقهی؛ یعنی تقسیم فقه به چهار باب اصلی عبادات، اموال، آداب شخصی و آداب عمومی با چند زیر شاخه فرعی، کوشیده است دلالت های اجتماعی و بالمآل تمدنی آیات فقهی قرآن را بر سه نظام منتخب؛ یعنی نظام فرهنگی و نظام سیاسی و نظام اقتصادی مورد بررسی قرار دهد. یافته های این تحقیق حکایتگر آن است که می توان آن را ظرفیت تمدنی نامید.

این مقاله در فصلنامه علمی-پژوهشی تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی، سال هفتم، پاییز 1395، شماره 24 به چاپ رسیده است.

علاقهمندان می توانند متن کامل مقاله را از اینجا دانلود نمایند./ف


کد خبرنگار : 38


ارسال به:         whatsapp telegram  

ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.