کد خبر : 7743
شنبه 28 بهمن 1396 - 17:22

همایش چیستی صلح/ بخش هفتم

لزوم فراگیری نگاه فلسفی به صلح و جنگ در جامعه علمی ایران

وسائل- محمد علی مرادی پژوهشگر حوزه فلسفه، گفت: در کشور ما ایدوئولوژی جنگ با عنوان مقدس جهاد وجود دارد و در کنار آن لازم است یک ایدئولوژی صلح اسلامی به صورت کامل تدوین شود.

امنیت / صلح و جنگ

لزوم فراگیری نگاه فلسفی به صلح و جنگ در جامعه علمی ایران

به گزارش خبرنگار سرویس مکتب دفاعی پایگاه تخصصی فقه حکومتی وسائل، محمد علی مرادی پژوهشگر حوزه فلسفه، در مراسم افتتاحیه نخستین همایش سالانه انجمن علمی مطالعات صلح ایران «چیستی صلح؛ مبانی مفهومی- نظری و چشم اندازه ای راهبردی» که با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی و در سالن همایش حافظ برگزار شد، گفت: مهمترین عوارض جنگ آن است که ما جنگ راموضوع فلسفه قرار ندادیم.

وی افزود: اساسا فلسفه در حاشیه قرار دارد برهمین اساس فیلسوف در امور روزمره غرق نمی‌شود بلکه همیشه در حاشیه مسائل به کرانه‌های دور می‌اندیشد بنابراین در مورد جنگ نیز فیلسوف باید به افق‌های دور آن فکر کند.

مرادی درباره فلسفه جنگ، ابراز کرد: برای تبیین جنگ باید چهار مفهوم اندیشه سیاسی، فلسفه سیاسی، ایدئولوژی سیاسی و تئوری سیاسی از هم تفکیک شود، هر چیزی که بخواهد عملیاتی شود نیاز به یک ایدئولوژی دارد.

پژوهشگر حوزه فلسفه اضافه کرد: صلح نیز نیاز به ایدئولوژی دارد بنابراین ایدئولوژی انگیزه جنگیدن و رزمندگی در اجتماع را در وجود انسان ایجاد می‌کند در کشور ما ایدوئولوژی جنگ وجود دارد بنابراین ما باید ایدئولوژی صلح را ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه اندیشه طرح پرسش مداوم است، گفت: ما باید کسانی را داشته باشیم که مدام در حال اندیشه باشند یعنی پی در پی پرسش داشته باشند و این امر نیاز به آموزش ندارد اما باید توجه داشت که این پرسش مداوم سبب آشوب می‌شود پس این اندیشه نیاز به ثبات بخشیدن دارد که در این بخش فلسفه آغاز می‌شود پس فلسفه نیاز به آموزش دارد.

مرادی با تاکید بر اینکه ما باید ایدئولوژی صلح بسازیم، ابراز کرد: ایدئولوژی صلح می‌تواند با ایدئولوژی جنگ مقابله کند بنابراین ما باید از کارهای تحقیقاتی به ایجاد نهادهای صلح حرکت کنیم.

پژوهشگر حوزه فلسفه با اشاره به اینکه بارور کردن فلسفه سیاسی صلح در کنار ایدئولوژی و تئوری صلح مانع خطای انسان می‌شود، گفت: در فلسفه خاص و عام ما نیاز به پرورش مفاهیم صلح داریم.

120/د


کد خبرنگار : 42


ارسال به:         whatsapp telegram  

ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد
منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.