31 ارديبهشت 1397 : 18:05
آیت الله جوادی آملی/ 107

نکاح| تکلیف حکومت اسلامی نسبت به احکام ازدواج در مناسبات بین‌المللی

وسائل ـ حضرت آیت الله جوادی آملی در تبیین تکلیف حکومت اسلامی نسبت به رعایت مناسبات بین‌المللی در احکام زناشویی، گفت: اگر یک مرد خارجی که با یک مادر و دختر ازدواج کرده است و می‌خواهد به عنوان گردشگر وارد کشور ما شود، جمهوری اسلامی و نظام اسلامی باید به عنوان زن و شوهر آنها را بپذیرد.
15 ارديبهشت 1397 : 16:37
آیت الله جوادی آملی/ 105

نکاح| تفاوت تحریم حکمی و حقی در ازدواج مجدد

وسائل ـ حضرت آیت الله جوادی آملی تحریم جمعی را به حکمی و حقّی تقسیم کرد و گفت: تحریم جمع بین أختین حکمی است، بنابراین اگر این دو خواهر هر دو راضی باشند، باز هم جمع اینها در نکاح واحد جائز نیست. اما تحریم خاله و همشیره‌زاده یا عمه و برادرزاده، این جمع تحریم آن حقّی است؛ پس با رضایت یکی از آنها جمع آنها ممکن است.
08 ارديبهشت 1397 : 17:37
نکاح/ 104

آیت الله جوادی آملی: انقلابی ماندن حوزه در گرو تدریس رسمی درس نهج البلاغه است

وسائل ـ حضرت آیت الله جوادی آملی در ضمن درس به فراخور بحث به اهمیت گنجاندن درس نهج البلاغه در برنامه رسمی حوزه، گفت:اگر حوزه بخواهد انقلابی بشود، هیچ چاره‌ای نیست مگر اینکه نهج البلاغه در دو سطح مثل رسائل و کفایه درسی بشود، این مثل درس خارج فقه نیست که هر کس بفهمد، حواستان جمع باشد! این کمرشکن است.
03 ارديبهشت 1397 : 18:00
آیت الله جوادی آملی/103

نکاح| تغییر دین زوجه کتابیه سبب فسخ عقد نمی‌شود

وسائل ـ حضرت آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه اگر زوجه کتابیتی به یکی دیگر از ادیان کتابیتی روی آورد دلیلی نداریم که حکم به فسخ بکنیم، گفت: یک مسلمان حدوثا اجازه دارد که همسر یهودی داشته باشد، بنابراین حال که آن یهودیه شده مسیحیه، به چه دلیل فسخ بشود؟
27 فروردين 1397 : 18:59
آیت الله جوادی آملی/102

نکاح| فسخ عقد با اسلام آوردن یکی از زوجین

وسائل ـ حضرت آیت الله جوادی آملی در بررسی حکم مسلمان شدن احد الزوجین غیر الکتابیین، گفت: اگر یکی از آنها مسلمان شوند، عقد فی الحال منفسخ است و فرقی بین اسلام زوج و زوجه نیست؛ دلیل این انفساخ نیز آیه شریفه ﴿وَ لا تَنْکِحُوا الْمُشْرِکاتِ﴾ و ﴿وَ لا تُنْکِحُوا الْمُشْرِکینَ﴾؛ است.
20 فروردين 1397 : 19:09
آیت الله جوادی آملی/101

نکاح| ضرورت تحلیل فقهی حکومتی روایات برای تشخیص حکم

وسائل ـ حضرت آیت الله جوادی با تأکید بر تحلیل حکومتی برای تشخیص حکم در برخی از روایات، گفت: باید شرائط امام را در هنگام ایراد حکم در نظر گرفت و این نیاز به یک تحلیل فقهی حکومتی دارد.
21 اسفند 1396 : 19:38
درس خارج فقه نکاح، آیت الله جوادی آملی مطرح کرد/ جلسه 100

امضای شرع پای روابط بین‌الملل

وسائل ـ حضرت آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه مسلمانان با هر قوم و ملّتی که بخواهند روابطی داشته باشند، ملزم اند که قوانین آن ملّت را محترم شمرده و رعایت کنند، گفت: این جزء قواعد متقن و علمی فقه ما است؛ در جای جای وسائل، روایات زیادی وجود دارد که روابط بین‌المللی اسلام با جهان امضا کرده است.
14 اسفند 1396 : 20:54
درس خارج فقه نکاح، آیت الله جوادی آملی/ جلسه99

حقوق| تفاوت ارتداد زن و مرد و اثر آن بر زندگی مشترک

وسائل ـ حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به تفاوت حکم ارتداد زن و مرد، گفت: ارتداد زن در هر صورتی که باشد در رابطه با همسرش حکم واحد دارد، زیرا زن حتی اگر ارتدادش فطری باشد، محکوم به قتل نخواهد بود اما در صورت ارتداد مرد، انفساخ فوری در همه صُور آن وجود دارد.
07 اسفند 1396 : 18:42
درس خارج فقه نکاح، آیت الله جوادی آملی/ جلسه98

ارتداد قهرا سبب فسخ عقد می‌شود

وسائل ـ حضرت آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه در ارتداد انفساخ قهری صورت می گیرد، گفت: اما عیوب دیگر موجب فسخ‌اند نه انفساخ قهری، یعنی طرف مقابل می تواند با این عیب کنار بیاید و بر عقد باقی باشد و همچنین می تواند به خاطر حدوث عیب، عقد را فسخ کند.
۳