16 بهمن 1395 : 16:19
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 11

فقهاء وارث جنبه تبلیغی و ولایی انبیاء هستند

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با اشاره به حدیث «ان العلماء ورثة الانبیاء» گفت: بر اساس احادیث و روایات اسلامی، علما و فقها افزون بر اینکه وارث جنبه تبلیغی رسول گرامی اسلام هستند، جنبه ولایی خاتم‌النبیین را هم به ارث می‌برند.
11 بهمن 1395 : 22:06
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 10

خبرگان رهبری ولیّ منصوب خداوند در جامعه را کشف می‌کنند

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با بیان اینکه نصب و جعل ولیّ در جامعه به دست خداوند است، افزود: در عصر غیبت نصب ولیّ از سوی خداوند صورت گرفته است و خبرگان تنها ولیّ را کشف کرده و با معیارهای الهی تطبیق می‌کنند نه آنکه برای فقیه جعل ولایت کنند.
02 بهمن 1395 : 18:51
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 9

ولایت فقیه در طول ولایت الهی قرار دارد

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با بیان اینکه ولایت الهی عَرضی نبوده و طولی است، افزود: بر اساس آیه «یحکم بها النبیون و الاحبار بمااستحفظوا»، زمانی که نبیّ و معصوم نیست و یا هست اما ما به او دسترسی نداریم، راه باز است و افرادی که به کتاب خدا آشنایند، کارشناس دین هستند، فقیه‌اند حق دارند بر اساس دین خدا قضاوت کنند و احکام الهی را اجرا کنند.
25 دی 1395 : 19:33
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 8

نقش فقهای جامع‌الشرایط در عصر غیبت همان نقش ائمه معصوم در عصر حضور است

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی گفت: بر اساس آیات و روایات اسلامی در وهله نخست امامان معصوم خلفای پیغمبر هستند؛ اما در دوران غیبت فقهای جامع‌الشرایط همان نقشی را دارند که ائمه معصوم در عصر حضور داشتند.
21 دی 1395 : 19:05
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 7

ولی فقیه سرآمد روایت علمی و درایت عملی است

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت اسلام والمسلمین یعقوبی با اشاره به ویژگی‌های خلیفه و جانشینان پیامبر اکرم افزود: رسول گرامی اسلام فرمود خلفای ما یک نشانی و یک عنوان مشیر دارند و آن این است که اهل روایت و شناخت کلمات من هستند، سنت من را می‌دانند و آن را آموزش می‌دهند.
15 دی 1395 : 18:25
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 6

ولی فقیه در قالب نظام سیاسی اسلام شئون زندگی مسلمانان را مدیریت می‌کند

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت اسلام والمسلمین یعقوبی گفت: با توجه به آیات قرآن صاحب امر و ولی فقیه کسی است که در قالب نظام سیاسی اسلام، شئون زندگی مسلمانان را مدیریت می‌کند؛ اما کسی که این کار را می‌کند باید بهترین، قوی‌ترین و داناترین باشد.
12 دی 1395 : 19:09
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 5

احکام عبادی اسلام منشأ خدمات اجتماعی و سیاسی است

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با بیان اینکه دین مبین اسلام دو بعد عبادی و سیاسی دارد، افزود: بسیاری از احکام عبادی اسلام منشأ خدمات اجتماعی و سیاسی هستند به گونه‌ای که می‌توان گفت عبادت‌های اسلامی اصولاً توأم با سیاست و تدبیر جامعه است.
11 دی 1395 : 19:00
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام و المسلمین یعقوبی/ جلسه 4

قوانین اسلامی بر ضرورت وجود حاکم در حکومت دینی تأکید دارد

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام و المسلمین یعقوبی با بیان اینکه یکی از موارد اثبات لزوم وجود حکومت و حاکم دینی طبیعت قوانین اسلامی است، افزود: به طور کلی قوانین اسلامی در بسیاری از موارد آشکارا داد می‌زند که من یک رهبر و مجری می‌خواهم؛ زیرا اگر بخواهد یک حکم در جامعه پیاده شود بدون مقتدا و حاکم امکان‌پذیر نیست.
08 دی 1395 : 18:15
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 3

دلالت عقل و نقل بر ضرورت تشکیل حکومت با محوریت رهبری

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با اشاره به آیات و روایات گفت: دین مبین اسلام افزون بر اینکه با تشکیل حکومت و نظام موافق است، در عین حال نظام حاکم و رهبری را نیز پیش‌بینی کرده است.
22 آذر 1395 : 16:37
ولایت و حکومت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی/ جلسه 2

علم کلام و علم فقه متولی بحث پیرامون مسأله ولایت فقیه هستند

پایگاه اطلاع‌رسانی وسائل- حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با اشاره به روایتی از امام رضا(علیه السلام) که بیانگر مطرح شدن بحث از ولایت فقیه در علم کلام است گفت: وقتی موضوع ولایت و حکومت در علم کلام ثابت شد بعد از آن نوبت افعال مکلفین می‌رسد که هم شامل خود فقیه می‌شود که باید ولایت و حاکمیت را بپذیرد و هم شامل مردم می‌شود که در نظام اسلامی از ولی فقیه تبعیت کنند.
۶