19 دی 1396 : 18:53

موضوع شناسی شلاق

وسائل - دین اسلام از ابتدا به‌ تعیین و معرفی مقررات جزایی خود پرداخته و با تقسیم‌بندی جرایم به‌موارد چهارگانه حدود، قصاص، دیات و تعزیرات، مجازات‌های مقرّر برای هر یک از عناوین مزبور را تشریع نمود. در این جهت کیفر شلاق هم در جرایم مربوط به‌حدود و هم مربوط به جرایم تعزیری به‌رسمیّت شناخته شد.
17 دی 1396 : 11:51
معرفی کتاب؛

موسیقی و غنا از دیدگاه اسلام

وسائل ـ کتاب «موسیقی و غنا از دیدگاه اسلام»، نوشته محمد اسماعیل نوری توسط مؤسسه بوستان کتاب (مرکز چاپ و نشر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم) در قالب 9 فصل برای استفاده تخصصی طلاب و دانشجویان سازماندهی شده است. این کتاب از 183 منبع مرتبط در زمینه موسیقی و غنا، بهره برده است که ضمن حفظ امانت در ارجاع به نویسندگان، به شرح و توضیح و اضافات متعددی جهت درک و دریافت بهتر خوانندگان از مباحث، کوشش نموده است.
16 دی 1396 : 15:42
استاد طب اسلامی:

درمان و شفای بیمار مهم‌ترین رسالت پزشک اسلامی است

وسائل _ حجت الاسلام والمسلمین ضیائی با اشاره به حقانیت اسلام بر محور ولایت و تسلیم بودن مؤمن در برابر خداوند گفت: بر این اساس مهم‌ترین رسالت طبیب مسلمان شفای مریض و درمان بیمار بوده و طبیب مسلمان نباید تسلیم اوامر شرق و غرب باشد.
14 دی 1396 : 18:40
عضو گروه فقه جهاد دانشگاهی:

مسائل درمان ناباوری از نظر فقهی تبیین شود

وسائل _ عضو گروه فقهی جهاد دانشگاهی بر لزوم تبیین مسایل فقهی درخصوص درمان ناباروری تاکید کرد و گفت: مسایل فقهی کلانی در این بحث ایجاد شده است که اگر به خوبی برای مردم بیان نشود می‏‌تواند مشکلات بسیاری برای جامعه ایجاد کند.
11 دی 1396 : 16:06

فقه و تغییر جنسیت

وسائل- «تغییر جنسیت» به معنای تبدیل و تغییر جنسیت فرد از یک حالت به حالت دیگر است که امروزه به عنوان یکی از مباحث چالش‌برانگیز، نه تنها در حوزه پزشکی، بلکه در حوزه فقه و حقوق مطرح است.
09 دی 1396 : 15:02
معرفی کتاب؛

غنا در فقه شیعه

وسائل- حجت الاسلام و المسلمین سید عباس سید کریمی(حسینی) در مقدمه ی این اثر می گوید: این کتاب، علاوه بر تدریس مطالب آن در محضر گروهی از طلاب و دانشجویان، در لجنه ای علمی، متشکل از جمعی از فضلا و اساتید سطح عالی و محقّقین، نقد و بررسی شده است و از پیشنهادها و نقدهای آن ها بهرمند شده ام.
09 دی 1396 : 14:50
فتوای مراجع عظام تقلید، دربارۀ برخی مسائل فضای مجازی

فضای مجازی در آینه فتوا

وسائل – مراجع تقلید در پاسخ به استفتای کاربران اینترنتی درباره حکم شرعی استفاده از ماهواره، اینترنت، فیسبوک، چت کردن و رایتل فتوای خود را ابراز کردند.
06 دی 1396 : 17:21
حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم :

حوزه‌ به مسائل بورس و بازار سرمایه بی تفاوت نباشد

وسائل - عضو مجمع تشخیص مصلت نظام با بیان این که محققان حوزوی ‌باید وارد مسائل جدید فقه‌الاقتصاد شوند،گفت: در شرایط کنونی و با توجه به حجم گسترده مبادلات در بازار سرمایه و بورس، و مشکلاتی که دولت در مسائل اقتصادی و بانکی با آن مواجه است، حوزه‌های علمیه باید به استقبال مسائل جدید اقتصادی در مباحث پولی، بانکی، بورس و نظایر این‌ها بروند.
۵