29 ارديبهشت 1397 : 16:37
استاد رفعتی نایینی / 30

فقه رسانه| معیار تشخیص اثر منفی پیام رسانه، عرف است

وسائل ـ حجت الاسلام والمسلمین رفعتی نائینی در جلسه سی ام درس خارج فقه رسانه گفت: تشخیص دهنده اینکه پیام رسانه آثار سوء اجتماعی دارد یا شاخص و معیار برای این امر، عرف خاص یعنی کارشناسان فرهنگی رسانه هستند که قبل و حین تولید و قبل از پخش باید نظر دهند که آیا این برنامه پیامد سوء اجتماعی دارد یا ندارد و نظر عرف عامی ملاک نیست و باید نظر اکثریت متخصصین مد نظر باشد.
27 ارديبهشت 1397 : 16:48
استاد رفعتی نایینی / 29

فقه رسانه| باید نمادهای آمریکایی غیر از پرچم را هدف قرار داد

وسائل ـ حجت الاسلام والمسلمین رفعتی نائینی در بیست و نهمین جلسه درس خارج فقه رسانه گفت: اگر پیامی در صورت صحیح بودن موجب وهن به احکام شرع می شود نباید رسانه ای شود زیرا بازتاب آن وهن به مذهب است مانند ادله فحش دادن به کفار که طبق بیان قرآن کریم گاهی بازتاب منفی دارد و سبب می شود که همان افراد در جامعه و محیط های اجتماعی به خداوند توهین کنند.
26 ارديبهشت 1397 : 13:54
استاد رفعتی نایینی / جلسه 28

فقه رسانه| نمایش اختلاط زن و مرد در رسانه سبب پیامدهای حرام در جامعه است

وسائل ـ حجت الاسلام والمسلمین رفعتی نائینی در بیست و هشتمین جلسه درس خارج فقه رسانه گفت: یکی دیگر از مصادیق حرام بازتاب اجتماعی پیام رسانه، اختلاط بین زن و مرد نامحرم یا دختر و پسر و نامحرم است که برنامه هایی پخش و تولید می کند و پیامی که می دهد ممکن است حرام نباشد زیرا فعل حرامی انجام نمی دهند و به نمایش نمی گذارند اما در مجموع به هنجارهای دینی و اجتماعی آسیب می زند.
23 ارديبهشت 1397 : 17:02
حجت الاسلام رفعتی / 27

فقه رسانه| باید مدهای متنوع سنتی برای فصول مختلف ارائه شود

وسائل ـ حجت الاسلام والمسلمین رفعتی نائینی در بیست و هفتمین جلسه درس خارج فقه رسانه گفت: برای اینکه جوان به مدگرایی کشیده نشود مشاهیر فعلی که الگوهای خوبی هستند به زیبایی معرفی کنیم، مثلاً جوان مخترعی که دنبال مد غربی نیست به عنوان الگو معرفی شود حتی کسانی که می خواهند افراد پولداری باشند و جزء نفرات برتر ثروتمند دنیا هستند، لباس های ساده ای دارند و به دنبال مدگرایی نبوده اند.
19 ارديبهشت 1397 : 13:59
حجت الاسلام رفعتی نایینی / 26

فقه رسانه | رسانه حسینیه نیست اما باید حسینیه پرور باشد

وسائل ـ حجت الاسلام والمسلمین رفعتی نائینی گفت: شما می گویید رسانه حسینیه است و حسینیه ای فراتر از کهکشان داریم در حالی که رسانه باید حسینیه پرور باشد و خودش حسینیه نیست. رسانه باید بتواند مساجد و حسینیه ها را پر کند.
18 ارديبهشت 1397 : 13:43
حجت الاسلام رفعتی نایینی / جلسه 25

فقه رسانه| بررسی مصادیق برخوردهای ایجابی رسانه با مدگرایی غربی

وسائل ـ حجت الاسلام والمسلمین رفعتی نائینی گفت: داعش رنگ سیاه، عمامه سیاه و ریش را مصادره کرد. عملکرد آنان بیشتر شبیه به بنی امیه بود اما از نمادهای بنی عباسی استفاده کردند. در جریانات سیاسی به همین صورت است و در همین شبکه ای که داریم تمام کارشناسان می گفتند که اصرار نداشته باشید تمام مجریان چادر مشکی داشته باشند زیرا در غرب و اروپا لباس مشکی نماد جادوگران است که با جن و غیره ارتباط دارند، حتی در برنامه ای کارشناس خانم حاضر نشده بود که با چادر مشکی برنامه اجرا کند و باید جلوی این مصادره کردن چادر مشکی را گرفت والا در اروپا دیگر هیچ زن مسلمانی چادر مشکی نمی پوشد.
02 ارديبهشت 1397 : 10:40
استاد رفعتی نایینی / 24

فقه رسانه| اسراف در خرید لوازم و افزایش شهوات جنسی از تبعات مدگرایی غربی است

وسائل ـ حجت الاسلام والمسلمین رفعتی نائینی در بیست و چهارمین جلسه درس خارج فقه رسانه گفت: یکی از پیامدهای ملموس مدگرایی در جامعه، اسراف است که تصور می کنند باید کالای جدید اعم از لباس و غیره تهیه شود تا بتوانند همگام با مد حرکت کنند و تبعات زیادی در جامعه ایجاد خواهد کرد و فرهنگ مصرف گرایی نیز گسترش می یابد.
16 اسفند 1396 : 18:29
استاد رفعتی / 20

فقه رسانه | رسانه ای شدن دستگیری و شهادت شهید حججی سبب تقویت جبهه مقاومت شد

وسائل ـ حجت الاسلام والمسلمین رفعتی نائینی در بیستمین جلسه درس خارج فقه رسانه گفت: گاهی پیام رسانه درست است و همراه با فعل حرام نیز نیست اما به خاطر ظرافت رسانه و انبوه سازی، نتیجه و انعکاس پیام درست رسانه، بازتاب فعل حرام در جامعه است.
15 اسفند 1396 : 11:55
درس خارج فقه رسانه استاد رفعتی | جلسه 19

فحاشی در رسانه | بداخلاقی و فحش به کفار در رسانه حرمت ندارد

وسائل ـ حجت الاسلام والمسلمین رفعتی نائینی در نوزدهمین جلسه درس خارج فقه رسانه گفت: طبق نظر برخی فقها باید دانست که بیان عباراتی که عرفاً فحش محسوب می شود برای مسلمانی که واجبات دین را انکار نکرده است حرام است اما در غیر این اشخاص حرمتی وجود ندارد.
24 بهمن 1396 : 13:01
درس خارج فقه رسانه استاد رفعتی / جلسه 16

نمایش ناهنجاریها بدون تقبیح آن در رسانه ها اشاعه ناهنجاری است

پایگاه اطلاع رسانی وسائل ـ حجت الاسلام والمسلمین رفعتی نائینی در شانزدهمین جلسه درس خارج فقه رسانه گفت: اگر عمل قبیح در رسانه نمایش داده شود و هیچ تقبیحی صورت نگیرد مصداق حرام است.
۳